Kako se kupovala mehanizacija u prošloj, a kako do novih mašina u 2018?Autor: Datum:

Sorry, this entry is only available in Serbian. For the sake of viewer convenience, the content is shown below in the alternative language. You may click the link to switch the active language.

Tradicionalno i ove godine poslovno Udruženje uvoznika i izvoznika poljoprivredne mehanizacije kao i njegove članice imale su aktivno učešće na 44. simpozijumu poljoprivredna tehnika koji se održava na Zlatiboru od 22. do 27. januara 2018. Od osnivanja, Udruženje aktivno pomaže održavanju Simpozijuma kao i njegovom unapređenju.

Na ovogodišnjom Simpozijumu generalni sekretar Udruženja mr Đorđe Mišković u predavanju po pozivu  govorio je o analizi stanja prodaje poljoprivredne mehanizacije u 2017. iz ugla uvoznika koju možete videti u prezentaciji na našoj stanici. Takođe Đorđe Mišković je aktivno učestvovao na okruglom stolu Finansiranje nabavke i razvoja poljoprivedne mehanizacije kroz nacionalne budžete i IPARD fond u 2018. godini. Na okruglom stolu su učestvovali i pomoćnik ministra za poljoprivedu, šumarstvo i vodoprivredu Zoran Janjatović, direktor Uprave za agrarna plaćanja Žarko Radat, direktor Pokrajinskog fonda za razvoj poljoprirede Aleksandar Boganović, predstavnik domaćih proizvođača poljoprivredne mehanizacije Radenko Komad kao i predsednik Nacionalno naučnog gruštva za poljopirvrednu tehniku prof. dr Todor Janić.

Prethodne godine značajno je povećana prodaja nove poljoprivredne mehanizacije, pogonske i priključne, na šta su najvše uticale mere iz Nacionalnog programa za poljoprivredu i ruralni razvoj, aktivnosti Pokraijnskog sekretarijata za poljoprivedu, vodoprivredu i šumarstvo i Fondacije “Prosperitati”. I u ovoj godini poljoprivednici će imati priliku da do novih pogonskih i priključnih mašina, između ostalog dođu i konkurisanjem za sredstva iz IPARD fonda, merama Nacinonalnog programa.

Uprava za Agrarna plaćanja do sada je raspisala dva poziva 25. decembra 2017. i 4. januara za nabavku priključne mehanizacije i traktore koji će biti aktivni do 26. februara. Predstavnici resornog Ministarstva tokom okruglog stola poručili su poljoprivrednicima da dobro razmisle prilikom konkurisanja na IPARD i da ne žure jer će ovi konkursi biti ponovo aktivirani za oko šest meseci. IPARD je prvenstveno namenjen srednjim poljoprivrednicema s visokim potencijalom razvoja. Oni koji neispunjavaju uslove za IPARD moći će da konkurišu preko programa Nacionalniih mera, a kako je najavio Zoran Janjatović ove godine se objava pravilnika očekuje do kraja februara. Na ovaj način svih 370.000 aktivnih gazdinstava će moći da konkurišu i tako ako ispunjavaju uslove dođu do sredstava za nabavku nove poljoprivredne mehanizacije. Nedavno, prošlog četvrtka Uprava je objavila i Vodič za IPARD gde poljoprivednici mogu doći do željenih informacija.

Na Skupu je istaknuto i da se prilikom konkurisanja za sredstva za investiciju u vrednosti do 100.000 evra neće gledati poreklo predmeta investicije ali je bitno da on zadovoljava propisane standarde. Gazdinstva koja konkurišu za sredstva moraće da zadovolje nacionalmne standarde, a predmet investicije mora da ispunjava evropske standarde. Napomenuto je i da se prilikom pisanja biznis planova prilikom konkurisanja za IPARD sredstva poljoprivrednici osim konsultantskim kućama mogu obratiti i Poljoprivrednom fakultetu, savetodavnim službama, a mogu im pomoći i članice Udruženja s obzirom na to da su po dva predstavnika prošla obuku za IPARD.

Pokrajinski fond za razvoj poljoprivrede i ove godine će raspisati konkurse za kreditne linije s kamatnom stopom od jedan odsto. Pri konkurisanju za kredit za nabavku traktora sam traktor je sredstvo obezbeđenja, a prilikom konkurisanja za priključnu mašinu obezbeđenje je zemljište u vrednosti 1,5 puta većoj od vrednosti mašine. Poljoprivrednici će na ovaj način moći i da konkurišu i za obezbeđenje sredstava za IPARD. Takođe i u 2018. resorno Ministarstvo će obezbediti  kredite sa subvencionisanom kamatnom stopom.

Uvoznici poljoprivrednih mašina su i ove godine spremni da odgovore zahtevima korisnika, a kako je rečeno i proizvođači domaće mehanizacije.

Na kraju vreme će pokazati kako i koliko će se kupovati poljoprivredna mehanizacija u 2018. i koliko će sušna 2017. uticati na to. Ipak do sredstava iz IPARDA nije nemoguće doći, mada se smatra da će ova sredstva teško obezbediti kupovinu traktora i poljoprivredne mehanizacije u obimu ostvarenom u 2017.

Events